سئو

طراحی سایت

طراحی قالب

هاست

میزبانی وب
بهینه سازی

خرید هاست وردپرس

هاست ایران و خارج وردپرس

خرید هاست پربازدید

هاست پربازدید فرانسه و آلمان

فیلم آموزشی

آموزش سئو و بهینه سازی

موقعیت شما :
صفحه اصلی » تی اس تی پلن » مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی
شبکات اجتماعی ما
کانال تلگرام تی اس تی پلن کانال اینستاگرام تی اس تی پلن

مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی

مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی

 

مارکتینگ

مارکتینگ

مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی به نظر فیلیپ کاتلر ، عبارت است از : فعالیتی انسانی در جهت ارضای نیازها وخواسته ها ازطریق فرایند مبادله . منشا و رکن اساسی نظام بازاریابی ، نیاز و خواسته های انسان است . محصول زاییده نیاز بشر است ، هر چیزی را که خدمتی ارائه دهد یا نیازی را برآورده سازد ، میتوان محصول قلمداد کردکه شامل افراد ، مکان ها ، سازمان ها ، خدمات وعقاید است . به عبارت دیگرمحصول عبارت است از چیزی که قادر به ارضای یک خواسته باشد . نیاز بیان کننده ی حالت محرومیت احساس شده در فرد است . محصولات به هر اندازه که خواسته های فرد را برآورده کنند دارای ارزشند . خواسته در بازاریابی ، شکل برآورده ساختن نیازهاست وتقاضا توانایی رفع خواسته است .

بازاریابی از زمانی آغاز میشود که فرد تصمیم می گیرد نیازها وخواسته هایش را از طریقی خاص که آن را”مبادله”می نامیم ارضا کند . مبادله یکی از چهار انتخاب گوناگونی است که فرد برای ارضای نیازهای خود ازآنها استفاده میکند .

 • اولین انتخاب خود تولیدی است .
 • دومین انتخاب فرد استعانت از دیگران است .
 • سومین انتخاب فرد اعمال زور است .
 • چهارمین انتخاب فرد مبادله است .

ابعاد مارکتینگ

 • بازار گرایی

گرایش به بازار و نیاز مشتریان اولین ویژگی بازاریابی جدید است . مدیر کامیاب کسی است که سازمان را با شرایط روز همگام کند و این زمانی امکان پذیر است که کارکنان و مدیران گرایش به بازار را به عنوان یک فرهنگ و بینش بپذیرند و دنبال کنند .

 • بازار شناسی

شناخت لازمه ی هر حرکت عاقلانه و هر تصمیم اصولی است . شناخت بازار تلاشی نظام مند است برای گردآوری ، ضبط و ثبت اطلاعات مربوط به همه ی اجزای تشکیل دهنده ی نظام بازار و همه عواملی که بر نظام بازار تاثیر می گذارند .

 • بازاریابی

بازاریابی یعنی جستجو برای یافتن مناسبترین بازار و بخش هایی که سازمان می تواند در ان جا به صورت مفید ترو موثرتر حضور یابد و پاسخگوی نیاز و خواسته مردم باشد . بازاریابی یعنی بخش بندی یا تقسیم بازارها و تعیین محصولات شرکت برای مناسب ترین بازارها .

 • بازار سازی

بازار سازی یعنی نفوذ در بازار و معرفی و شناساندن سازمان و محصولات و خدمات ان با استفاده از عوامل قابل کنترل بازاریابی محصول ، قیمت ، توزیع وترفیع فروش . بازاریابان با بکارگیری درست و اصولی این عوامل می توانند در شرایط مختلف جایگاهی در بازار برای خود به دست آورند و با سیاست ها و برنامه های مناسب سهم بیشتری از بازار را در اختیار بگیرند .

 • بازار گردی

بازارگردی وظیفه ای است که بازار یاب را وادار می سازد تا بیش از دیگران با تحولات و تغییرات بازارها آشنا گردد . این آگاهی از طریق حضور در صحنه رقابت و مبادله و مشاهده بازارها امکان پذیر است . شرکت کردن در نمایشگاهها ، بازدید از بازار های گوناگون و بودن در محیط بازار ، دید مدیران را بازتر می سازد . به عبارتی ، مهمترین نقش بازار گردی تقویت و گاهی تغییر دید است.

 • بازار سنجی

بازار سنجی یعنی تحلیل موقعیت بازار با توجه به آنچه بودیم و داشتیم ، آنچه هستیم و داریم و آنچه باید داشته باشیم . همه محصولات و خدمات و سازمان ها دارای منحنی عمر خاصی هستند که این منحنی شامل مراحل معرفیریا ، رشد ، بلوغ و اشباع ، و افول است و هر مرحله شرایط ویژه ای دارد که بازار یاب باید براساس این ویژگی ها واکنش های مناسبی نشان دهد . بازار سنجی یا ارزشیابی و سنجش فعالیت های سازمان ، نقاط قوت و ضعف را به خوبی نمایان می سازد .

 • بازار داری

بازار داری یعنی حفظ مشتریان کنونی و تشویق و ترغیب آنان به خرید بیشتر و تداوم خرید از طریق ایجاد رضایت در آنان . آگاهی از رفتار مشتریان ، ارتباط برقرار کردن با آنان ، داشتن اطلاعات روانشناختی وجامعه شناختی و نیز اطلاع داشتن از حرکات و امکانات رقبا نقش ارزنده ای در حفظ مشتری دارد .

 • بازار گرمی

برای بازار داری لازم است بازار گرمی را از دست ندهیم . بازارگرمی یعنی تبلیغات و تشویقات به موقع جهت آگاه ساختن ، متقاعد ساختن و ترغیب مشتریان برای ارتباط بیشتر با سازمان و خرید از آن و مقابله با حرکات رقیب . یکی از مهمترین ابزار های بازار گرمی استفاده از خلاقیت ها ، نوآوری ها و ابتکارات است .

 • بازار گردانی

بازار گردانی یعنی مدیریت بازار که شامل برنامه ریزی ، اجرا و کنترل امور گوناگون بازار و ابعاد مختلف بازاریابی است . بازار گردانی شامل تنظیم و تنظیم استراتژی ها و برنامه ها ، سازماندهی و اجرای همه ی امور مربوط به شناساندن و معرفی محصولات شرکت به بازار ها ، نظارت بر فعالیت ها برای دستیابی به اهداف سازمان و ایجاد رضایت برای مشتریان و جامعه است .

جمع بندی : با توجه به ابعاد گوناگون سئو مارکتینگ میتوان گفت واژه ی مناسب برای Marketing بازار گردانی است که همان مدیریت بازار است و همه امور مربوط به برنامه ریزی ، بهینه سازی و اجرا وکنترل فعالیت های گوناگون را در بر می گیرد .

برچسب ها :
اشتراک گذاری :

Rss Lenzor Cloob Facenama Instagram Aparat Twitter Facebook Googleplus
بیوگرافی نویسنده مهندس شکوهی نیا :

دیدگاه شما در مورد این مطلب چیست :

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.